Vzhľad a kvalita povrchu po brúsení závisí aj od správne zvoleného brúsneho kotúča, pásu. Hrubé zrno vytvára hrubšie povrchy, jemnejším zrnom vybrúsime hladší povrch, dobrusujeme ním plochy do hladka pred konečnou úpravou.
Vibračná brúska, kde sa brúsny papier upína pomocou svoriek s pružinami. Vibračná dokončovacia brúska je ľahká a ovládateľná aj jednou rukou. Využijete ju na jemné dohladzovanie dreva, zaoblovanie okrajov po reze, obrusovanie tmelu na drevo, či na odstraňovanie vrstiev farby.
Excentrická brúska má guľatú brúsnu hlavu a dá sa považovať za najvšestrannejšiu brúsku. Poslúži na jemné dobrusovanie dreva, aj na odstraňovanie materiálu. Najviac sa tiež hodí na brúsenie vypuklých plôch. Jej výhodou je, že po brúsení nezostávajú drobné stopy. Niektoré brúsky sú vybavené aj reguláciou otáčok, čo umožňuje aj jemnú prácu.
Ručná pásová brúska uberá najviac materiálu. Pásová brúska je skvelá aj na odstraňovanie starého náteru. Používajte najskôr hrubší brúsny papier a prechádzajte postupne na jemnejší. Brúste s ňou po štruktúre dreva, pozor na silný tlak na brúsku, ktorý vytvára hlboké kruhové ryhy najmä na mäkšom dreve.
Všesatranná delta brúska, ktorá brúsi a leští aj na zle prístupnom mieste, v rohoch, či úzkych medzerách, alebo na malej ploche. Názov je odvodený od jej charakteristického tvaru.
Pri brúsení si nezabudnite chrániť zdravie. Niektoré brúsky disponujú pripojeným vreckom na prach, no i tak sú pracovné okuliare a respirátor samozrejmosťou. Ochránia vás pred vdychovaním drobných čiastočiek prachu.