Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.
Elektrické brúsky sa líšia priemerom kotúča, príkonom motora, otáčkami a ďalšími špecifikáciami, ktoré si možno pri ich výbere všímať. Základné pravidlo pri výbere brúsky je ale jednoduché - čím náročnejšia úloha, tým väčšia/výkonnejšia brúska.
Priemer kotúča uhlovej brúsky býva väčšinou v rozmedzí 115 - 230 mm.
Uhlové brúsky s menším priemerom majú využitie pri jednoduchších rezacích či brúsnych prácach. Ľahko s nimi odrežete napríklad obklad či rúrku. Majú nízku hmotnosť a preto sú ideálne na rezanie hrán jolly.
Uhlová brúska s priemerom 230 mm je skvelým pomocníkom pri ťažších úlohách. Zvládne rezy až do hĺbky 7,5 cm a jednoducho s ňou odrežete dlažbu, betón/železobetón aj hrubšie železo.
Tu platí zásada - čím vyšší priemer kotúča, tým nižší počet otáčok. Menšie uhlové brúsky majú v priemere okolo 12 000 otáčok za minútu, zatiaľ čo brúsky s väčším priemerom cca 6500. Veľkým bonusom je možnosť vlastnej regulácie počtu otáčok.
Ak si už pred kúpou brúsky určíte, na aké účely ju potrebujete, je veľmi pravdepodobné, že sa vyhnete neskoršiemu sklamaniu. Pokiaľ plánujete brúsku používať len pre hobby účely, bude vám zrejme postačovať aj menšia uhlová brúska s príkonom do 700 W. Takéto brúsky sa predávajú síce za nižšie ceny, ale nečakajte od nich odvedenú profi prácu. Náročnejšie úlohy zvládnete s menšími brúskami s príkonom od 1000 W. Veľké 230 mm brúsky majú príkon od 1800 W - odporúčame však siahnuť po takej, čo bude mať príkon minimálne 2200 W.
K ďaľším špecifikáciám, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere ideálnej uhlovej brúsky, patria rýchloupínací kryt a matica (bez použitia náradia), regulácia otáčok, antivibračná rukovať a plynulý rozbeh (zabránite výpadku ističov-hlave pri veľkých 230 mm brúskach).
Ak ste si už vybrali tú svoju, nezabudnite sa občas povenovať aj jej údržbe a udržiavať ju v čistote, za čo sa vám odmení dlhou životnosťou. Prefúknite ju stlačeným vzduchom alebo povysávajte pomocou priemyselného vysávača.