Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.
Existuje mnoho rôznych typov vodných čerpadiel. Záhradné čerpadlá sú sacie čerpadlá – čerpajú vodu zo zásobníka, ako je dažďový sud alebo studňa, a pod vysokým tlakom ju transportujú ďalej.
Na rozdiel od ponorných čerpadiel máte oveľa väčšiu flexibilitu pri inštalácii a pripojení sacieho čerpadla. Mobilné čerpadlá môžete umiestniť voľnejšie a musíte dbať len na maximálnu saciu výšku.
Záhradné čerpadlá majú dva pripojovacie otvory pre hadice: sací a tlakový. Ako už názov napovedá, saciu hadicu sacieho hrdla zavediete do vodného zdroja. Potom môžete pripojiť záhradnú hadicu k tlakovému pripojovaciemu portu a užívať si dostatok vody pre vašu záhradu.
Pred prvým použitím záhradného čerpadla ho vždy odvzdušnite. Cez samostatný plniaci otvor na vodu ľahko nalejete vodu pomocou krhly. Voda vytláča existujúci vzduch v novom čerpadle a umožňuje integrovanému obežnému kolesu vytvárať podtlak potrebný na čerpanie.
Občas skontrolujte, či je hladina vody v čerpadle dostatočne vysoká. Ak sa vzduch nahromadí na obežnom kolese, môže to mať negatívny vplyv na výkon a životný cyklus vášho čerpadla. Pravidelné odzvdušnenie, ako je opísané vyššie, tomu môže zabrániť.
Hoci by sa záhradné čerpadlá mali prevádzkovať iba s čistou vodou, časom sa tak či tak zašpinia. Čiastočky nečistôt v dažďovej vode alebo nečistoty v studničnej vode sú jednoducho súčasťou každodenného záhradkárskeho života.
Akékoľvek nečistoty najviac postihnú integrovaný filter. Filter čistí vodu, čím chráni motor čerpadla a lopatkové koleso. Aby sa filter nezanášal, je potrebné pravidelne ho čistiť. Filter môžete jednoducho vybrať a vyčistiť čistou vodou.
Rúrky a hadice je tiež potrebné raz ročne vyčistiť od nečistôt a usadenín. Na ochranu pred usadzovaním vodného kameňa si môžete zaobstarať špeciálne čistiace prostriedky alebo len použiť staré dobré čistenie pomocou octu. Pozor na to, aby čerpadlo nebolo počas údržby pripojené k elektrickej sieti!
Záhradné čerpadlá sú sacie čerpadlá, ktoré sa zvyčajne stavajú na otvorenom priestranstve. Na rozdiel od mnohých ponorných čerpadiel nie sú chránené pred zimnými podmienkami. To znamená, že je potrebné venovať osobitnú pozornosť ochrane pred chladom.
Pred prvým mrazom by ste sa mali uistiť, že vo všetkých hadiciach a potrubiach vedúcim k čerpadlu nie je žiadna voda. Predídete tak škodám spôsobeným zamrznutou vodou v potrubí. Samotné čerpadlo by sa malo rozobrať a správne uskladniť.
Ak záhradné čerpadlo nebudete dlhší čas používať, je dôležité ho správne uskladniť. Berte na vedomie nasledujúce kroky:
1. Odpojte čerpadlo od siete a vyčistite ho podľa vyššie uvedeného popisu.
2. Záhradné čerpadlá bývajú vybavené praktickým uzáverom na vypúšťanie vody. Ten stačí otvoriť a nechať všetku vodu úplne vytiecť. Tým sa zabráni poškodeniu kovových častí hrdzou.
3. Čerpadlo vysušte a potom ho uskladnite v suchej miestnosti bez mrazu.
Ak ste čerpadlo uskladnili tak, ako je popísané vyššie, jeho opätovné pripojenie by malo byť úplne jednoduché. Nájdete ho v perfektnom stave a môžete ho pripojiť tak, ako bežne (podľa návodu k čerpadlu). Jednoducho vyberte miesto, kde bude čerpadlo umiestnené, skontrolujte spojovacie prvky/otvory a naplňte ho vodou.
Najmä staršie vodné čerpadlá môžu byť časom poriadne hlučné. Ich umiestnenie je však tiež dôležitým faktorom, ktorý treba zvážiť, pokiaľ ide o hlučnosť stroja. Pre čo najnižšiu hladinu hluku čerpadla je najlepšie zvoliť miesto, kde je pumpa pripevnená a nemôže vibrovať alebo oscilovať. Kamenné, betónové alebo asfaltové podlahy sú najlepšou možnosťou, napr. v prístrešku pre auto, garáži alebo pivnici.
Ak je hluk zosilnený potrubím záhradného čerpadla, pomôcť môžu flexibilné plastové hadice.